Stackpole Electronics Inc. RSMF5JB33R0
RSMF5JB33R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF5JB33R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 5W 33 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF5JB33R0.pdf
Availability of RSMF5JB33R0
QUANTITY
RSMF5JB33R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF5JB33R0
Internal Part NumberEIS-RSMF5JB33R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF5JB33R0
Related LinksRSMF5, RSMF5JB33R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF5JB33R0 Details Description
Related parts for RSMF5JB33R0
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16H/MC16F/MDM16H datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 350MA SOD323 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SPRING CAGE TERM BLK 10-28AWG datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
EPM94 LEGEND INSERT SET DIS/5 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 263MA 1 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf