Stackpole Electronics Inc. RSMF5JB47R0
RSMF5JB47R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF5JB47R0
Brief Description
RES METAL OX 5W 47 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF5JB47R0.pdf
Availability of RSMF5JB47R0
QUANTITY
RSMF5JB47R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF5JB47R0
Internal Part NumberEIS-RSMF5JB47R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF5JB47R0
Related LinksRSMF5, RSMF5JB47R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF5JB47R0 Details Description
Related parts for RSMF5JB47R0
RES 220K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DAISYCHAIN 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 430PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 8A datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf
10V + 5V References IC datasheet.pdf