| Internal Part Number | EIS-RSO-243.3S/H2 | |
| Product Training Modules | Purpose of DC/DC Converters | |
| Standard Package | 22 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE RSO | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 36V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 300mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 2kV (2000V) | |
| Features | Remote On/Off, SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 8-SIP Module (7 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 70% | |
| Power (Watts) - Max | 1W | |