Recom Power RSO-483.3SZ/H3
RSO-483.3SZ/H3 picture photo
Mfg. Part Number
RSO-483.3SZ/H3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 18-72VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RSO-483.3SZ/H3.pdf
Availability of RSO-483.3SZ/H3
QUANTITY
RSO-483.3SZ/H3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSO-483.3SZ/H3
Internal Part NumberEIS-RSO-483.3SZ/H3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
Standard Package22
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RSO
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)300mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency70%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSO-483.3SZ/H3
Related LinksRSO-483, RSO-483.3SZ/H3 Datasheet, Recom Power Distributor
RSO-483.3SZ/H3 Details Description
Related parts for RSO-483.3SZ/H3
CAP FEEDTHRU 470PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8TDFN datasheet.pdf
IC RS485/RS422 DVR/RCVR 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK PCIE/SATA CK410/9 48TSSOP datasheet.pdf
METRAL HDR RA PIP 4X6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf