Stackpole Electronics Inc. RSPF1JT4K70
RSPF1JT4K70 picture photo
Mfg. Part Number
RSPF1JT4K70
Brief Description
RES FLAMEPROOF 1W 4.7K OHM 5%
Datasheet Download
RSPF1JT4K70.pdf
Availability of RSPF1JT4K70
QUANTITY
RSPF1JT4K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSPF1JT4K70
Internal Part NumberEIS-RSPF1JT4K70
Standard Package5,000
SeriesRSPF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-200/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSPF1JT4K70
Related LinksRSPF1, RSPF1JT4K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSPF1JT4K70 Details Description
Related parts for RSPF1JT4K70
IDC CABLE-AKR30G/ AE34G / AKR30G datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
IGBT 600V 14A 38W TO262 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 40MHZ BGA-329 datasheet.pdf
IC VIDEO MULTIPLEXER 8X1 18SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 400mA Backlight 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES 3.90 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.45A 117.6 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD 5MM NYLON datasheet.pdf
Connector Socket 120 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf