Stackpole Electronics Inc. RSPF1JT750K
RSPF1JT750K picture photo
Mfg. Part Number
RSPF1JT750K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES FLAMEPROOF 1W 750K OHM 5%
Datasheet Download
RSPF1JT750K.pdf
Availability of RSPF1JT750K
QUANTITY
RSPF1JT750K Order Process
Ship out your order
Specifications of RSPF1JT750K
Internal Part NumberEIS-RSPF1JT750K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSPF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-200/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSPF1JT750K
Related LinksRSPF1, RSPF1JT750K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSPF1JT750K Details Description
Related parts for RSPF1JT750K
RES SMD 29.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN RP-SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
RES SMD 1.02 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A datasheet.pdf