Stackpole Electronics Inc. RSPF2FT2R61
RSPF2FT2R61 picture photo
Mfg. Part Number
RSPF2FT2R61
Brief Description
RES FLAMEPROOF 2W 2.61 OHM 1%
Datasheet Download
RSPF2FT2R61.pdf
Availability of RSPF2FT2R61
QUANTITY
RSPF2FT2R61 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSPF2FT2R61
Internal Part NumberEIS-RSPF2FT2R61
Standard Package2,500
SeriesRSPF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-200/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSPF2FT2R61
Related LinksRSPF2, RSPF2FT2R61 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSPF2FT2R61 Details Description
Related parts for RSPF2FT2R61
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC DUAL BCD UP-COUNTER 16-TSSOP datasheet.pdf
FUSE SPLCR BLOCK 225A 600V 3POLE datasheet.pdf
CAP CER 68PF 2.5KV NP0 2325 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 3.72 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE6 M16 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
4.7UF 150V 7.14X23.81 AXI datasheet.pdf