Stackpole Electronics Inc. RSPF2FT5R11
RSPF2FT5R11 picture photo
Mfg. Part Number
RSPF2FT5R11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES FLAMEPROOF 2W 5.11 OHM 1%
Datasheet Download
RSPF2FT5R11.pdf
Availability of RSPF2FT5R11
QUANTITY
RSPF2FT5R11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSPF2FT5R11
Internal Part NumberEIS-RSPF2FT5R11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSPF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-200/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSPF2FT5R11
Related LinksRSPF2, RSPF2FT5R11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSPF2FT5R11 Details Description
Related parts for RSPF2FT5R11
RES SMD 294 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 11.4A 9 MOHM TH datasheet.pdf
RES MO 1W 8.25 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 3.3V DIP datasheet.pdf