Stackpole Electronics Inc. RSPF3JA18R0
RSPF3JA18R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSPF3JA18R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES FLAMEPROOF 3W 18 OHM 5%
Datasheet Download
RSPF3JA18R0.pdf
Availability of RSPF3JA18R0
QUANTITY
RSPF3JA18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSPF3JA18R0
Internal Part NumberEIS-RSPF3JA18R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSPF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-200/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSPF3JA18R0
Related LinksRSPF3, RSPF3JA18R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSPF3JA18R0 Details Description
Related parts for RSPF3JA18R0
SWITCH OPERATOR ROUN 3 OR 4 POLE datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC LOW SIDE SMART PWR-SW 8DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V 8-SOIC datasheet.pdf
INSERT ASSY FOR PRO BEAM JR CONN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 100VDC AXIAL CAN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4A 6HUSON datasheet.pdf