Rohm Semiconductor RSQ025P03TR
RSQ025P03TR picture photo
Mfg. Part Number
RSQ025P03TR
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 30V 2.5A TSMT6
Datasheet Download
RSQ025P03TR.pdf
Availability of RSQ025P03TR
QUANTITY
RSQ025P03TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RSQ025P03TR
Internal Part NumberEIS-RSQ025P03TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductECOMOS™ Series MOSFETs
PCN Design/SpecificationTSMT Package Updates 24/Dec/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 4V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs110 mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs4.4nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds320pF @ 10V
Power - Max1.25W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSMT6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSQ025P03TR
Related LinksRSQ02, RSQ025P03TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RSQ025P03TR Details Description
Related parts for RSQ025P03TR
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN +/-15VO datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 8A datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 273MA 2 OHM SMD datasheet.pdf