Recom Power RSS-1205/HP
RSS-1205/HP picture photo
Mfg. Part Number
RSS-1205/HP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT
Datasheet Download
RSS-1205/HP.pdf
Availability of RSS-1205/HP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RSS-1205/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS-1205/HP
Internal Part NumberEIS-RSS-1205/HP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RSS
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS-1205/HP
Related LinksRSS-1, RSS-1205/HP Datasheet, Recom Power Distributor
RSS-1205/HP Details Description
Related parts for RSS-1205/HP
RES SMD 665K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8-DFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X18 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf