Recom Power RSS-1205-R
RSS-1205-R picture photo
Mfg. Part Number
RSS-1205-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT
Datasheet Download
RSS-1205-R.pdf
Availability of RSS-1205-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RSS-1205-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS-1205-R
Internal Part NumberEIS-RSS-1205-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RSS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS-1205-R
Related LinksRSS-1, RSS-1205-R Datasheet, Recom Power Distributor
RSS-1205-R Details Description
Related parts for RSS-1205-R
SENSOR AIRFLOW AMP 0-5 SLPM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 16A 120VAC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BERGSTRIP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
IC RF AMP DIE datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf