| Internal Part Number | EIS-RSS-123.3/P-R | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 303mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 1kV (1000V) | |
| Size / Dimension | 0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 75% | |
| Power (Watts) - Max | 1W | |