Recom Power RSS-1505/H-R
RSS-1505/H-R picture photo
Mfg. Part Number
RSS-1505/H-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RSS-1505/H-R.pdf
Availability of RSS-1505/H-R
QUANTITY
RSS-1505/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS-1505/H-R
Internal Part NumberEIS-RSS-1505/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE RSS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS-1505/H-R
Related LinksRSS-15, RSS-1505/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
RSS-1505/H-R Details Description
Related parts for RSS-1505/H-R
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5V IN 5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 10% 660VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 35V T/H datasheet.pdf