Recom Power RSS-1505/HP
RSS-1505/HP picture photo
Mfg. Part Number
RSS-1505/HP
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RSS-1505/HP.pdf
Availability of RSS-1505/HP
QUANTITY
RSS-1505/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS-1505/HP
Internal Part NumberEIS-RSS-1505/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE RSS
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS-1505/HP
Related LinksRSS-1, RSS-1505/HP Datasheet, Recom Power Distributor
RSS-1505/HP Details Description
Related parts for RSS-1505/HP
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
GDT 230V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 125MA 8DIP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 50MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES MO 3W 2.4K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 7.41K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X13.8V 100W datasheet.pdf