Recom Power RSS-1505/P-R
RSS-1505/P-R picture photo
Mfg. Part Number
RSS-1505/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RSS-1505/P-R.pdf
Availability of RSS-1505/P-R
QUANTITY
RSS-1505/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS-1505/P-R
Internal Part NumberEIS-RSS-1505/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE RSS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS-1505/P-R
Related LinksRSS-15, RSS-1505/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
RSS-1505/P-R Details Description
Related parts for RSS-1505/P-R
IC SECONDARY SIDE CTRLR 16SSOP datasheet.pdf
FILTER EMI 1.4 UF L TYPE datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 2.5MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 328MA 1.5 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BATCON,NIE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf