Recom Power RSS-1505/P
RSS-1505/P picture photo
Mfg. Part Number
RSS-1505/P
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RSS-1505/P.pdf
Availability of RSS-1505/P
QUANTITY
RSS-1505/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS-1505/P
Internal Part NumberEIS-RSS-1505/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE RSS
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS-1505/P
Related LinksRSS-1, RSS-1505/P Datasheet, Recom Power Distributor
RSS-1505/P Details Description
Related parts for RSS-1505/P
IC DAC 12BIT MULT SRL INP 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN STACKED SFP+ 2X2 W/O LP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 8POS datasheet.pdf
CAP CER 7PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf