Recom Power RSS-1509/P-R
RSS-1509/P-R picture photo
Mfg. Part Number
RSS-1509/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT
Datasheet Download
RSS-1509/P-R.pdf
Availability of RSS-1509/P-R
QUANTITY
RSS-1509/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS-1509/P-R
Internal Part NumberEIS-RSS-1509/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE RSS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS-1509/P-R
Related LinksRSS-15, RSS-1509/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
RSS-1509/P-R Details Description
Related parts for RSS-1509/P-R
INDICATOR SQ RED ILLUM RED CAP datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
MICRO 9C S 24" YEL JACKS NI datasheet.pdf
F3SJ-A0410P20 datasheet.pdf
IC CPLD 2112LUTS datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS VERT LONG GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf