Recom Power RSS-1509/P
RSS-1509/P picture photo
Mfg. Part Number
RSS-1509/P
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 09VOUT
Datasheet Download
RSS-1509/P.pdf
Availability of RSS-1509/P
QUANTITY
RSS-1509/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS-1509/P
Internal Part NumberEIS-RSS-1509/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE RSS
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS-1509/P
Related LinksRSS-1, RSS-1509/P Datasheet, Recom Power Distributor
RSS-1509/P Details Description
Related parts for RSS-1509/P
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
MEGOHMMETER ISO-TEST 5000V datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC PWM CTRLR SYNC BUCK DL 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf