| Internal Part Number | EIS-RSS-243.3/H-R | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 21.6V | |
| Voltage - Input (Max) | 26.4V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 303mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 1W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Size / Dimension | 0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 75% | |
| Power (Watts) - Max | 1W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | RSS-243.3/H-R | |
| Related Links | RSS-24, RSS-243.3/H-R Datasheet, Recom Power Distributor | |
 | 770103390 | RES ARRAY 5 RES 39 OHM 10SIP | datasheet.pdf | |