Vishay Sfernice RSSD25168A1000JB06
RSSD25168A1000JB06 picture photo
Mfg. Part Number
RSSD25168A1000JB06
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR 100 OHM 200W 5% WW
Datasheet Download
RSSD25168A1000JB06.pdf
Availability of RSSD25168A1000JB06
QUANTITY
RSSD25168A1000JB06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSSD25168A1000JB06
Internal Part NumberEIS-RSSD25168A1000JB06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesRSSD
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)200W
Tolerance±5%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.063" OD, 0.646" ID (27.00mm x 16.40mm)
Length6.614" (168.00mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSSD25168A1000JB06
Related LinksRSSD25168, RSSD25168A1000JB06 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RSSD25168A1000JB06 Details Description
Related parts for RSSD25168A1000JB06
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 100' datasheet.pdf
BACKSHELL DB37 CLAM TYPE GREY datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC DSP 16/32B 400MHZ 168CSPBGA datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-36V 1.05A datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-550 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8UMAX datasheet.pdf
CONN STR PCB RCPT COAX SKT datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf