Vishay Sfernice RSSD25168A1000JB06
RSSD25168A1000JB06 picture photo
Mfg. Part Number
RSSD25168A1000JB06
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR 100 OHM 200W 5% WW
Datasheet Download
RSSD25168A1000JB06.pdf
Availability of RSSD25168A1000JB06
QUANTITY
RSSD25168A1000JB06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSSD25168A1000JB06
Internal Part NumberEIS-RSSD25168A1000JB06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesRSSD
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)200W
Tolerance±5%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.063" OD, 0.646" ID (27.00mm x 16.40mm)
Length6.614" (168.00mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSSD25168A1000JB06
Related LinksRSSD25168, RSSD25168A1000JB06 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RSSD25168A1000JB06 Details Description
Related parts for RSSD25168A1000JB06
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 9SRT datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC P600 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC LED FLYBACK CTLR 8SOIC datasheet.pdf
IGBT BIPO 600V 3A DIP datasheet.pdf