Bel Fuse Inc. RST 315-BULK-SHORT
RST 315-BULK-SHORT picture photo
Mfg. Part Number
RST 315-BULK-SHORT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 315MA 250/277V RADIAL
Datasheet Download
RST 315-BULK-SHORT.pdf
Availability of RST 315-BULK-SHORT
QUANTITY
RST 315-BULK-SHORT Order Process
Ship out your order
Specifications of RST 315-BULK-SHORT
Internal Part NumberEIS-RST 315-BULK-SHORT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesRST
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating315mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Box
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.6
Approvals*
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" L x 0.157" W x 0.303" H (8.35mm x 4.00mm x 7.70mm)
DC Cold Resistance0.36 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RST 315-BULK-SHORT
Related LinksRST 315-B, RST 315-BULK-SHORT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
RST 315-BULK-SHORT Details Description
Related parts for RST 315-BULK-SHORT
RES .10 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR VOLT RESET TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS62P24 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 2K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 240MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 127K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf