Bel Fuse Inc. RST 315-BULK-SHORT
RST 315-BULK-SHORT picture photo
Mfg. Part Number
RST 315-BULK-SHORT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 315MA 250/277V RADIAL
Datasheet Download
RST 315-BULK-SHORT.pdf
Availability of RST 315-BULK-SHORT
QUANTITY
RST 315-BULK-SHORT Order Process
Ship out your order
Specifications of RST 315-BULK-SHORT
Internal Part NumberEIS-RST 315-BULK-SHORT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesRST
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating315mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Box
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.6
Approvals*
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" L x 0.157" W x 0.303" H (8.35mm x 4.00mm x 7.70mm)
DC Cold Resistance0.36 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RST 315-BULK-SHORT
Related LinksRST 315-B, RST 315-BULK-SHORT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
RST 315-BULK-SHORT Details Description
Related parts for RST 315-BULK-SHORT
CONN HEADER 10POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SER/VOLT I/O 8-UMAX datasheet.pdf
PNEUM LOGIC YES ELEMENT BASE MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
MLO RF-RF CROSSOVER SMD datasheet.pdf
ADAPTOR FOR D-SUB SET DOUBLE ROW datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 11MM datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 11A 17 datasheet.pdf