Rohm Semiconductor RSX101MM-30TR
RSX101MM-30TR picture photo
Mfg. Part Number
RSX101MM-30TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDU
Datasheet Download
RSX101MM-30TR.pdf
Availability of RSX101MM-30TR
QUANTITY
RSX101MM-30TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RSX101MM-30TR
Internal Part NumberEIS-RSX101MM-30TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If390mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackagePMDU
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSX101MM-30TR
Related LinksRSX101, RSX101MM-30TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RSX101MM-30TR Details Description
Related parts for RSX101MM-30TR
IC A/D CONV SAMPLING W/REF24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOD IGBT H-BRIDGE 1200V ECO-PAC2 datasheet.pdf
FILTER HI-END 3-PH NEUTRAL 16A datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 910MA 217 MOHM datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 976K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 350V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf