Recom Power RSZ-1505/H
RSZ-1505/H picture photo
Mfg. Part Number
RSZ-1505/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RSZ-1505/H.pdf
Availability of RSZ-1505/H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RSZ-1505/H Order Process
Ship out your order
Specifications of RSZ-1505/H
Internal Part NumberEIS-RSZ-1505/H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RSZ
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.37" W x 0.35" H (15.2mm x 9.3mm x 9.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency60%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSZ-1505/H
Related LinksRSZ-1, RSZ-1505/H Datasheet, Recom Power Distributor
RSZ-1505/H Details Description
Related parts for RSZ-1505/H
IDC CABLE - MKR10K/MC10G/X datasheet.pdf
IC MPU Z80 6MHZ 100QFP datasheet.pdf
RES KIT 100-1.6K 1/10W 410PCS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V C0G 1210 datasheet.pdf