TE Connectivity Raychem Cable Protection RT-3-NO.1-0-2.5IN
RT-3-NO.1-0-2.5IN picture photo
Mfg. Part Number
RT-3-NO.1-0-2.5IN
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
RT-3-NO.1-0-2.5IN.pdf
Availability of RT-3-NO.1-0-2.5IN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RT-3-NO.1-0-2.5IN Order Process
Ship out your order
Specifications of RT-3-NO.1-0-2.5IN
Internal Part NumberEIS-RT-3-NO.1-0-2.5IN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesRT-3
TypeTubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio2.5 to 1
Length0.208' (63.50mm, 2.50")
Inner Diameter - Supplied0.240" (6.1mm)
Inner Diameter - Recovered0.093" (2.36mm)
Recovered Wall Thickness0.031" (0.79mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature110°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT-3-NO.1-0-2.5IN
RT-3-NO.1-0-2.5IN Details Description
Related parts for RT-3-NO.1-0-2.5IN
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST/NO PCMT 10W 300V datasheet.pdf
COMBO 21W1 M PCB STR G 75O TIN datasheet.pdf
CONN RCPT HSG MALE 52POS FLANGE datasheet.pdf