Amphenol Sine Systems RT001823SNH-K
RT001823SNH-K picture photo
Mfg. Part Number
RT001823SNH-K
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS WALL MT SKTS KIT
Datasheet Download
RT001823SNH-K.pdf
Availability of RT001823SNH-K
QUANTITY
RT001823SNH-K Order Process
Ship out your order
Specifications of RT001823SNH-K
Internal Part NumberEIS-RT001823SNH-K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesEco|mate® RM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert18-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishZinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating13A
Voltage - Rated300VAC/DC
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT001823SNH-K
Related LinksRT0018, RT001823SNH-K Datasheet, Amphenol Sine Systems Distributor
RT001823SNH-K Details Description
Related parts for RT001823SNH-K
RES 33K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REGISTER QUAD 2PORT 16SOP datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SPI 16QSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 403MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf