Yageo RT0402BRD07162RL
RT0402BRD07162RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD07162RL
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD07162RL.pdf
Availability of RT0402BRD07162RL
QUANTITY
RT0402BRD07162RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD07162RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD07162RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD07162RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD07162RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD07162RL Details Description
Related parts for RT0402BRD07162RL
Crystal 19.2000MHz 10ppm 10pF 70 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.58K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf