Yageo RT0402BRD0723R2L
RT0402BRD0723R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD0723R2L
Brief Description
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD0723R2L.pdf
Availability of RT0402BRD0723R2L
QUANTITY
RT0402BRD0723R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD0723R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD0723R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD0723R2L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD0723R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD0723R2L Details Description
Related parts for RT0402BRD0723R2L
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RES 340 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 5DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 330 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf