Yageo RT0402BRD07270RL
RT0402BRD07270RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD07270RL
Brief Description
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD07270RL.pdf
Availability of RT0402BRD07270RL
QUANTITY
RT0402BRD07270RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD07270RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD07270RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD07270RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD07270RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD07270RL Details Description
Related parts for RT0402BRD07270RL
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC SRAM 1.125MBIT 4.2NS 208QFP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 450V X7T 1210 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
MOUNT MGM 3/4 8X NM datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf