Yageo RT0402BRD07340RL
RT0402BRD07340RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD07340RL
Brief Description
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD07340RL.pdf
Availability of RT0402BRD07340RL
QUANTITY
RT0402BRD07340RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD07340RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD07340RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD07340RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD07340RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD07340RL Details Description
Related parts for RT0402BRD07340RL
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH AUD TRPL SPDT 14-DQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf