Yageo RT0402BRD07430RL
RT0402BRD07430RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD07430RL
Brief Description
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD07430RL.pdf
Availability of RT0402BRD07430RL
QUANTITY
RT0402BRD07430RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD07430RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD07430RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD07430RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD07430RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD07430RL Details Description
Related parts for RT0402BRD07430RL
IDC CABLE - CSC26G/AE26G/CSC26G datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 15UF 20% 6.3V 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A DDPAK datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf