Yageo RT0402BRD07590RL
RT0402BRD07590RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD07590RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD07590RL.pdf
Availability of RT0402BRD07590RL
QUANTITY
RT0402BRD07590RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD07590RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD07590RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD07590RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD07590RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD07590RL Details Description
Related parts for RT0402BRD07590RL
CONN HDR BRKWAY 66POS .100 DUAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 1.6KVDC AXIAL datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE MED 12A datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD CMOS 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf