Yageo RT0402BRD0780R6L
RT0402BRD0780R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD0780R6L
Brief Description
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD0780R6L.pdf
Availability of RT0402BRD0780R6L
QUANTITY
RT0402BRD0780R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD0780R6L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD0780R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD0780R6L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD0780R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD0780R6L Details Description
Related parts for RT0402BRD0780R6L
RES SMD 93.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
ASSY 2P JP TIMER datasheet.pdf
TAPE POLY FILM W/ACRY ADH 6"X5YD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 10V 1206 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SOCKET MODEM EV-DO datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf