Yageo RT0402BRE07140RL
RT0402BRE07140RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE07140RL
Brief Description
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE07140RL.pdf
Availability of RT0402BRE07140RL
QUANTITY
RT0402BRE07140RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE07140RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE07140RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE07140RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE07140RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE07140RL Details Description
Related parts for RT0402BRE07140RL
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 82POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER HEX 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE10 M25 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf