Yageo RT0402BRE0718KL
RT0402BRE0718KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0718KL
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0718KL.pdf
Availability of RT0402BRE0718KL
QUANTITY
RT0402BRE0718KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0718KL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0718KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0718KL
Related LinksRT0402B, RT0402BRE0718KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0718KL Details Description
Related parts for RT0402BRE0718KL
IC SERIAL CFG PROM 256K 8-SOIC datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 10-LLP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT I2C 10-DFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf