Yageo RT0402BRE0718R2L
RT0402BRE0718R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0718R2L
Brief Description
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0718R2L.pdf
Availability of RT0402BRE0718R2L
QUANTITY
RT0402BRE0718R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0718R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0718R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0718R2L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE0718R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0718R2L Details Description
Related parts for RT0402BRE0718R2L
CONN FORK UNINSUL 22-18 AWG #4 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 10A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT R/A PCB datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 325LM WHITE datasheet.pdf
ELECTRO HYDRAULIC CRIMPING TOOL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf