Yageo RT0402BRE071K3L
RT0402BRE071K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE071K3L
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE071K3L.pdf
Availability of RT0402BRE071K3L
QUANTITY
RT0402BRE071K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE071K3L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE071K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE071K3L
Related LinksRT0402B, RT0402BRE071K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE071K3L Details Description
Related parts for RT0402BRE071K3L
RES ARRAY 2 RES 680 OHM 0302 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
NOISE FILTER COM MODE 90 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 10KOHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf