Yageo RT0402BRE07237RL
RT0402BRE07237RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE07237RL
Brief Description
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE07237RL.pdf
Availability of RT0402BRE07237RL
QUANTITY
RT0402BRE07237RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE07237RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE07237RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE07237RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE07237RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE07237RL Details Description
Related parts for RT0402BRE07237RL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
KIT MULTI-PURPOSE FOR 2310LCD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A TIN T/H datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 42.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V C0G 1206 datasheet.pdf