Yageo RT0402BRE07243RL
RT0402BRE07243RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE07243RL
Brief Description
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE07243RL.pdf
Availability of RT0402BRE07243RL
QUANTITY
RT0402BRE07243RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE07243RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE07243RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE07243RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE07243RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE07243RL Details Description
Related parts for RT0402BRE07243RL
CAP TANT 1UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf