Yageo RT0402BRE07267RL
RT0402BRE07267RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE07267RL
Brief Description
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE07267RL.pdf
Availability of RT0402BRE07267RL
QUANTITY
RT0402BRE07267RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE07267RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE07267RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE07267RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE07267RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE07267RL Details Description
Related parts for RT0402BRE07267RL
CONN SOCKET SIP 31POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 47POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-LLP datasheet.pdf
DSUB MA CRIMP 50 POLE datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR 720P RW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf