Yageo RT0402BRE072K7L
RT0402BRE072K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE072K7L
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE072K7L.pdf
Availability of RT0402BRE072K7L
QUANTITY
RT0402BRE072K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE072K7L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE072K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE072K7L
Related LinksRT0402B, RT0402BRE072K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE072K7L Details Description
Related parts for RT0402BRE072K7L
CIR BRKR THRMMAG 5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FUSE AUTO 80A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 0805 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 190MA 4 OHM TH datasheet.pdf
INSERT MALE 4POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf