Yageo RT0402BRE0736KL
RT0402BRE0736KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0736KL
Brief Description
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0736KL.pdf
Availability of RT0402BRE0736KL
QUANTITY
RT0402BRE0736KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0736KL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0736KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0736KL
Related LinksRT0402B, RT0402BRE0736KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0736KL Details Description
Related parts for RT0402BRE0736KL
IC REG LDO 15V 1.5A TO220 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FILTER EMI 1500 PF PI TYPE datasheet.pdf
RES 612 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 1MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf