Yageo RT0402BRE07422RL
RT0402BRE07422RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE07422RL
Brief Description
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE07422RL.pdf
Availability of RT0402BRE07422RL
QUANTITY
RT0402BRE07422RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE07422RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE07422RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE07422RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE07422RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE07422RL Details Description
Related parts for RT0402BRE07422RL
CONN HEADER 2MM DUAL R/A 38POS datasheet.pdf
IC SWIT OCP CV/CC HV 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS 24-20AWG LGH datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MCU 16BIT 128KB FLASH 144QFP datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 3POS RED 5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
INSULATION MONITORING RELAY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf