Yageo RT0402BRE0746R4L
RT0402BRE0746R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0746R4L
Brief Description
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0746R4L.pdf
Availability of RT0402BRE0746R4L
QUANTITY
RT0402BRE0746R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0746R4L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0746R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0746R4L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE0746R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0746R4L Details Description
Related parts for RT0402BRE0746R4L
IC INVERTER HEX QUIET SER 14-DIP datasheet.pdf
IC 8-BIT TXCVR 52-QFP datasheet.pdf
CONN RING FLAG 2 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W AXIAL datasheet.pdf
MODULE FEMALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 120W datasheet.pdf
CONN DSUB datasheet.pdf
SPDT ROCKER SWITCH DP HOUSING datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf