Yageo RT0402BRE07680RL
RT0402BRE07680RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE07680RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE07680RL.pdf
Availability of RT0402BRE07680RL
QUANTITY
RT0402BRE07680RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE07680RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE07680RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE07680RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE07680RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE07680RL Details Description
Related parts for RT0402BRE07680RL
IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W DO41 datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PIN #8 NON-LOCK #10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 3.9MHZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN M8 datasheet.pdf