Yageo RT0402BRE0793R1L
RT0402BRE0793R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE0793R1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE0793R1L.pdf
Availability of RT0402BRE0793R1L
QUANTITY
RT0402BRE0793R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE0793R1L
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE0793R1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE0793R1L
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE0793R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE0793R1L Details Description
Related parts for RT0402BRE0793R1L
CONN GUIDE PIN CENTER datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 95MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V datasheet.pdf
RES 504 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
500 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
IMPACT 4X12 85 OHM GL OPEN BP 49 datasheet.pdf