Yageo RT0402CRD0715K4L
RT0402CRD0715K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0715K4L
Brief Description
RES SMD 15.4K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0715K4L.pdf
Availability of RT0402CRD0715K4L
QUANTITY
RT0402CRD0715K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0715K4L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0715K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0715K4L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0715K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0715K4L Details Description
Related parts for RT0402CRD0715K4L
IC DRIVER 3CH 75 OHM SSOP-A16 TR datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF DUAL 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 24TBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 480VAC datasheet.pdf