Yageo RT0402CRD0719R6L
RT0402CRD0719R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0719R6L
Brief Description
RES SMD 19.6OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0719R6L.pdf
Availability of RT0402CRD0719R6L
QUANTITY
RT0402CRD0719R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0719R6L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0719R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0719R6L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0719R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0719R6L Details Description
Related parts for RT0402CRD0719R6L
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 300MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
FIBER DIST UNIT 24 PORT WALL MOU datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
PLATE BASE datasheet.pdf
VARISTOR datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf